poniedziałek, 16 lutego 2015

Kąpanie kota

Koty, pomimo tego, że zazwyczaj same dbają o swoją pielęgnację, czasami trzeba również wykąpać. Nie jest to zwykle łatwa czynność, bo większość kotów nie przepada za wodą w takim kontekście, więc warto się do tego odpowiednio przygotować.

 Koty są stworzeniami dość niezależnymi i zazwyczaj nie słuchają tak chętnie poleceń, jak psy. Z tego powodu, aby wykąpać kota o którym wiemy, że nie lubi wody, trzeba mieć opracowany odpowiedni plan działania. Warto również wcześniej przygotować wszystkie niezbędne do kąpieli przedmioty, a także siebie i… kota.

Kiedy kąpać kota?


Generalnie odradza się częste kąpanie kotów, zwłaszcza tych, które są niewychodzące. Koty wychodzące najlepiej jest kąpać wówczas, gdy czymś się ubrudzą. Kąpiele oczywiście doradzane są również jako jedna z części terapii skóry dla kotów czy terapii przeciw pasożytom zewnętrznym  - wówczas należy postępować zgodnie z zaleceniami weterynarza. Koty wystawowe zazwyczaj hodowcy kąpią przed wystawami, w celu poprawienia kondycji futra.


Nie powinno kąpać się kotek w ciąży czy bardzo małych kociąt. Jeżeli kąpiel dla kota jest źródłem stresu, należy z nią uważać również przy kotach, które mają problemy z chorobami, gdzie właśnie stres odgrywa dużą rolę.

Najlepiej jest przystępować do kąpania kota w ciepłe dni, ale i wówczas należy dbać o to, aby bezpośrednio po kąpieli kot nie mógł wyjść na dwór czy nie był narażony na przeciągi.


Przed kąpielą


Parę dni przed kąpielą warto obciąć kotu pazury – w ten sposób jest szansa, że nie podrapie nas tak dotkliwie, jeśli wpadnie na pomysł bronienia się przed kąpielą. Trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj obcinanie pazurów samo w sobie jest czynnością stresującą, dlatego warto wykonać ją z kilkudniowym wyprzedzeniem, aby kot dodatkowo starł ostre krawędzie pazurów np. o drapaki.

 Przed kąpielą warto również załatwić sobie pomocnika, który będzie nam pomagał podczas kąpieli, jeżeli zdecydujemy się ją przeprowadzać np. w brodziku, wannie czy po prostu misce. Warto pamiętać, że w przypadku brodzika i wanny dobrze jest, gdy pomocnik wejdzie do niego razem z kotem – łatwiej jest go wówczas utrzymać. Wiele osób decyduje się na samodzielne kąpanie kota, ale jest to możliwe zwykle przy osobnikach bardzo cierpliwych i spokojnych czy po prostu lubiących kąpiele. Dobrą opcją jest zamknięcie się z kotem w brodziku i kąpanie go samodzielne, jeżeli nie mamy nikogo do pomocy – pod warunkiem, że mamy pewność, iż kot nie wpadnie wówczas w panikę.

Kąpiel jest dla kota zazwyczaj stresująca, dlatego warto przeprowadzać ją w sposób szybki i zorganizowany. Przy miejscu, gdzie będziemy kota kąpać, warto przygotować sobie co najmniej dwa ręczniki – kota nie należy po kąpieli wycierać, a jedynie odsączać jego sierść, aby zebrać nadmiar wody. Jest to zwłaszcza istotne przy kotach długowłosych.

 

Kosmetyki dla kotów


Nie powinno kąpać się kota w „ludzkim” czy „psim” szamponie – koty mają własne pH skóry, do którego przystosowane są szampony specjalnie dla nich przeznaczone. W zależności od tego, czy nasz kot jest kotem wystawowym i potrzebuje specjalnej pielęgnacji, czy po prostu chcemy go umyć, bo się ubrudził, możemy używać różnych kosmetyków. W przypadku kotów o długiej sierści, polecane są preparaty zapobiegające powstawaniu kołtunów i plątaniu się sierści, a także ułatwiające rozczesywanie. Koty białe powinny być kąpane w specjalnych szamponach do białej sierści, po nich zazwyczaj należy również nakładać na sierść odżywkę, jako że są to zazwyczaj dość mocne preparaty, usuwające zabrudzenia.


 

Jak wykąpać kota?


Najpierw powinniśmy zgromadzić w jednym miejscu wszystkie potrzebne rzeczy, a także na dno miski czy brodzika położyć ręcznik albo gumową matę, a następnie nalać tyle wody, aby przykryła dno. Woda powinna być nie za ciepła i nie za zimna – najlepiej w temperaturze ciała kota.

Warto jest zmniejszyć jak najbardziej czynniki stresujące dla kota, czyli unikać na 
  przykład używania prysznica do moczenia i spłukiwania sierści. Zamiast tego warto używać po prostu kubka czy gąbki nasączonej wodą i w ten sposób zarówno najpierw zmoczyć sierść, jak i potem zmyć z niej kosmetyk.

W zależności od tego, jakiego szamponu używamy, można go stosować bezpośrednio na sierść bądź trzeba wcześniej rozrobić z wodą – jeśli mamy więc koncentrat, warto zawczasu rozprowadzić go w odpowiednich proporcjach. Kota trzeba namydlać zdecydowanymi ruchami, ale unikać raczej silnego tarcia sierści i skóry, aby nie spowodować kołtunów i podrażnień. Bezwzględnie należy unikać kontaktu wody oraz szamponu z oczami i uszami kota, a także nie pozwolić, aby specyfik dostał się do jego pyszczka. W związku z tym dobrze jest również bardzo dokładnie zmyć szampon, zwłaszcza z kocich łap, aby zapobiegać ewentualnemu lizaniu ich przez kota i przypadkowemu zjedzeniu kosmetyku.


Co po kąpieli?


Po kąpieli, czyli po zmyciu szamponu, należy od razu zawinąć kota w ręcznik i dokładnie osuszyć, lekko naciskając sierść, aby nadmiar wody mógł wchłonąć się w ręcznik. W razie potrzeby należy wymieć ręcznik – powinniśmy osuszać kota, póki jego sierść nie stanie się lekko wilgotna. Gdy tak będzie, mamy dwie drogi do wyboru: zostawić kota w spokoju, aby sam wytarł się o różne rzeczy i doprowadził do ładu, albo wysuszyć go suszarką. Ta druga metoda jest odradzana, jeśli kot panicznie reaguje na suszenie bądź nie jest do niego przyzwyczajony, a suszenie sierści nie jest konieczne. Zazwyczaj kotów krótkowłosych nie trzeba dodatkowo suszyć – gorzej jest z długowłosymi, ponieważ tutaj zostawienie mokrej, długiej sierści może doprowadzić do pojawienia się kołtunów.

Zanim przystąpimy do kąpania naszego kota, musimy zastanowić się, w jaki sposób przeprowadzić ten zabieg. Każdy właściciel zna swojego kota najlepiej i to właśnie on powinien dopracować metodę kąpieli według tego, jak jego podopieczny się zachowuje

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz